خصوصیات اخلاقی افراد مختلف

نویسنده : فــریــماه
تاریخ:شنبه 19 شهریور 1390-12:26 ق.ظخصوصیات اخلاقی افراد مختلف و چگونگی برخورد با آن ها
تحقیقات علمی نشان می دهد که ۳/۴ عمر هر انسان یا ۷۵% عمر هر کدام از ما صرف ارتباط با دیگران می شود. ولی فقط ۱۰% از ما می دانیم که چگونه با دیگران برخورد کنیم و ۹۰%  بلد نیستیم و چون ارتباط هایمان درست نیست در خانواده و دانشگاه و محل کار و… دائم دچار مشکل می شویم و از هم گله داریم. به همین دلیل هم یک مدل ادم شناسی را می خواهم اینجا مطرح کنم که در ارتباط با دیگران شاید بهتر عمل کنیم.آدم ها را می شود به 4 دسته تقسیم کرد:
1 . بصری ها
2. سمعی ها
3. لمسی ها
4. جنبشی ها
حالا خصوصیات هر کدام از افراد این چهار دسته:
1. بصری ها :
بیشتر به کیفیت آن چه که می بینند دقت می کنند وقتی حرف می زنند حرف هایشان در ارتباط با دیده هایشان است هر چیزی را که در ارتباطش صحبت می کنند تصویرش را در ذهنشان می بینند. چون تصویر آن چه که می خواهند بگویند در ذهنشان می بینند و بعد می خواهند در مورد آن صحبت کنند و سرعت کلام خیلی کمتر از صحبت تصویر همه تلاششان را به کار می برند تا سرعت کلامشان مساوی باشد با سرعت تصویری که در ذهن می بینند
بنابرین بصری ها تند صحبت می کنند و بریده بریده سر و ته کلمات را می زنند هیجائی صحبت می کنند چون با تند صحبت کردن هم سرعت تصویر و کلامشان یکی نمی شود برای همین موقع صحبت دست ها را تکان می دهند . بصری ها حرف های که می زنند با حرکت دست به تصویر می کشند چهره آدم ها را بیشتر از تن صدای آنها به خاطر می سپارند با نگاه کردن به شما می فهمند که تأیید شان می کنید یا تکذیب .
2. سمعی ها :
بیشتر در ارتباط با آن چه که شنیدند صحبت می کنند به کیفیت های شنیداری بیش از کیفیت های دیداری دقت می کنند کلام آدم ها و طنین صوت آنها را خوب خوب به خاطر می سپارند . بسیار شمرده و رسا صحبت می کنند . شناسایی آن ها آسان است مثلاٌ وقتی کار می کنند زیر لب آواز می خوانند هر چه سرعت آواز بیشتر کار تندتر و هر چه سرعت آواز کمتر باشد کار کندتر است به شدت در طنین صدا دقت می کنند مثلاٌ سر کلاس به دوستش می گوید اینجای درس مهم است چون صدای استاد رفت بالا برای اینکه بفهمند شما صادقید یا نه از تن صدایتان می فهمند صداقت دارید یا نه.
3. لمسی ها :
به کیفیت های لمسی توجه می کنند معمولاٌ بدنی سست دارند شق و رق نمی ایستند . خیلی آرام و رمانتیک حرف می زنند خیلی با احساسند رمانتیک ترین انسان های روی زمین هستند بیشتر کسانی که شعر می گویند لمسی هستند به شدت از اینکه آنها را حل بدهند یا تنه بزنید متنفرند خیلی شلن.
4. جنبشی ها :
آدم های که آرام و قرار ندارند دائم ورجه ورجه می کنند همیشه در حال جنبش و کار و تحرک هستند . جنبشی ها و لمسی ها درصد کمی از انسان های روی کره زمین هستند.
اگر می خواهید بدانید یک نفر کدامیک از این ۴ گروه است از او بپرسید :تا حالا جایی رفتی که به تو خوش بگذرد. بعد از او بخواهید تعریف کند تعریف او را لو می دهد که چگونه است مثلاٌ اگر بگوید سیزده به در اگر از هر چیزی که دیده تعریف کند می شود بصری . سمعی می گوید: صدای باد صدای آب اینقدر خوب بود وای موسیقی طبیعی . لمسی: رفتم زیر سایه درخت صورتمو گذاشتم روی چمن ها باد صورتمو نوازش می داد. جنبشی : اول رفتیم بالای درخت گیلاس خوردیم تاپ بازی فلانی رو گرفتیم انداختیم آب .
همه ما هر چهار گروه هستیم هیچ انسانی فقط یکی از اینها نیست ولی یکی از خصوصیت پر رنگ تر است بیش از ۵۰ درصد .
وقتی از یک بچه سر کلاس می خواهیم درس بپرسیم به بصری باید بگوییم برو پای تخته و بنویس زیباترین جزوه های عالم مال بصری هاست به سمعی باید بگوییم بیاید اینجا و بایستد و درس جواب بدهد چون او می تواند . به لمسی باید بگوییم بیاید جلو بشیند روی صندلی شما و درس جواب بدهد و شما بایستید چون اون شله و نمی تواند بایستد به جنبشی بگویید بیاید جلو و راه برود و ورجه ورجه کند و درس جواب بدهد .
چگونه با این چهار گروه روبرو بشویم ؟
جگونه با آن ها برخورد کنیم که برایشان جالب باشد؟
لمسی ها :
دستشان را به گرمی فشار دهید نه به محکمی با لمس ملایم بسیار بسیار خوشحال می شوند وقتی با آنها حرف می زنیم کمی شل باشیم وآرام صحبت کنیم از جملات قشنگ و شعر استفاده کنیم ، دوست دارند چون خیلی احساسی هستند .
سمعی ها :
از آن ها تعریف و تمجید و تحسین کنید کنایه و طعنه نزنید به هیچ وجه تن صدایتان را بالا نبرید محترمانه ، دوستانه و رسا صحبت کنید از عبارات نغز استفاده کنید از قصه و داستان و مثال استفاده کنید صحبت فصیح و دلنشین برایشان جالب است .
بصری ها :
به احترام آن ها از جایتان بلند شوید چون آن چیزی که می بینند برایشان دلچسب است به آن ها لبخند بزنید با حرکات صورت نشان بدهید از این که پیش آن هائید خوشحالید با بصری ها پر شورو هیجان صحبت کنید کمی تند صحبت کنید و دستتان را تکان بدهید(با فرم دست همراهی بکند) با جملاتی که می گویند کادو بدهید با کاغذ کادو قشنگ هیچ چیز مثل نامرتب وشلخته بودن شما آنها را عصبانی نمی کند . اگر ببیند لباس شما کثیف است می خواهد در برود به نحوه پوشیدگی و آراستگی شما دقت می کند.
جنبشی ها :
با آن ها مثل بصری ها برخورد کنید به علاوه اینکه با جنبشی ها باید راه بروید و حرف نزنید و حرکت کنید .
 نکته ی مهم برای آن هایی که قصد ازدواج دارند:
موفق ترین ازدواج ها آن است که هر فردی با هم گروه خود ازدواج کند. در غیر این صورت:
- سمعی ها می توانند با بصری ها ازدواج کنند.
- بصری ها می توانند در گام اول با جنبشی ها و در گام دوم با سمعی ها ازدواج کنند.
- جنبشی ها با بصری ها بهترین حالات ازدواج را دارند.
- لمسی ها با هیچ گروهی مگر با هم گروه خود خوشبخت نمی شوند.نوع مطلب : عمومی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر